Układanie kabli elektrycznych – pamiętaj o przestrzeganiu zasad

Układanie instalacji elektrycznej w domu lub w mieszkaniu nie jest zadaniem łatwym, jednak przy odrobinie wiedzy i doświadczenia można podjąć się samodzielnej realizacji tej czynności. Nie należy jednak zapominać, że praca z elektrycznością zawsze wymaga zachowania szczególnej ostrożności i przestrzegania wielu zasad. Przypomnijmy więc, o czym warto pamiętać układając kable elektryczne.

OSTROŻNOŚĆ TO PODSTAWA

kabel

Chyba nikomu nie trzeba przypominać, że praca z instalacjami elektrycznymi wymaga zachowania szczególnej ostrożności, bowiem wszelkie popełnione błędy mogą okazać się tragiczne w skutkach. Aby ich uniknąć warto zaznajomić się z przepisami Stowarzyszenia Elektryków Polskich, które są dostępne w każdym zakładzie energetycznym.
Układając instalację elektryczną nie można zapominać o kilku niezwykle ważnych zasadach. Przewody zawsze powinny być prowadzone wzdłuż krawędzi ścian i sufitów, układanie kabli na ukos jest zabronione. Powód jest bardzo prosty – nielogiczne ułożenie sprawia, że bez specjalnego miernika namierzenie przewodów pod tynkiem będzie niemożliwe. Połączenia przewodów zawsze muszą składać się z zacisków, skręcanie kabli jest bowiem bardzo ryzykownym posunięciem, które może doprowadzić do pożaru. Pamiętajmy też, że gniazda wtykowe muszą zawierać bolec, czyli styk ochronny.

INSTALACJA ELEKTRYCZNA A MATERIAŁY ŁATWOPALNE

Częstym zabiegiem wykończeniowym jest zdobienie ścian i sufitów specjalnymi płytami. Profile styropianowe, mimo że wyglądają niezwykle atrakcyjnie, ze względu na łatwopalny charakter stanowią pewne ryzyko. Jeżeli instalacja elektryczna musi przebiegać pod nimi, należy pamiętać o konieczności zastosowania specjalnych rurek samogasnących, które nie tylko zabezpieczą nas przed skutkami ewentualnej awarii, ale także umożliwią naprawę instalacji bez konieczności zrywania profili.
Jest to szczególnie istotne w miejscach publicznych, gdzie przybywa większa liczba osób (sale konferencyjne, koncertowe itp.).

Poznań: przegląd sali konferencyjnych.


Opublikowano

w

przez

Tagi: